Elán 15

Základná škola J.A.Komenského Tvrdošovce

 

Časopis pre žiakov a učiteľov od žiakov a učiteľov - občasník - jún 2004

 

prvé číslo v elektronickej podobe










 

 

 

 

Škola podporujúca zdravie

Plavecký výcvik 

            V novembri tohto školského roku sme my, žiaci tretieho ročníka, absolvovali plavecký výcvik na plavárni v Nových Zámkoch. Vopred sme si pripravili plavky a plavecké čiapky, až prišiel deň, keď sa začalo naše plavecké dobrodružstvo. Oblečení v plavkách sme sa nedočkavo zoradili pri bazéne, kde nás už čakali naše inštruktorky. Rozdelili nás do dvoch skupín a tréning sa začal. Niektorí z nás už síce vedeli plávať, no aspoň sa mohli zdokonaliť. Skúšali sme rôzne plavecké štýly - kraul, prsia, znak. Zažili sme vo vode veľa zábavy a ani sme nezbadali, ako rýchlo uplynul čas výcviku. Po úspešnom zvládnutí plaveckých štýlov sme všetci dostali diplom. Už sa nevieme dočkať leta, keď skočíme do vody a vyskúšame svoje plavecké znalosti.
                                                                                                             žiaci III. B

Zasnežené svahy


            

 

 

 

 

Na lyžovačku sme sa všetci veľmi tešili. Do Kokavy nad Rimavicou sme odchádzali
16. januára a domov sme sa vrátili 23.januára. Bývali sme na chate Hámor, ktorá bola celá z dreva.
Náš denný režim vyzeral takto:
            Ráno sme vstali o 700, o 745 nasledovali raňajky, ktoré neboli vždy až také dobré. Okolo 830 sme sa vydali na svah. Každý deň nás tam nosil autobus. Boli sme rozdelení do troch skupín, každá mala svojho učiteľa lyžovania. V jednej skupine učila pani učiteľka Sláviková, v druhej pán učiteľ Pavúk a v tretej pán učiteľ Ludas. Prvý deň sme kopec museli vyšliapať a učili sme sa tie najjednoduchšie lyžiarske prvky, abecedu lyžovania. Na vlek sme mohli nastúpiť až vtedy, keď sme sa vedeli ako - tak lyžovať. Niektorým to na začiatku išlo ťažko, ale postupne sa lyžovať naučil každý. Naspäť na chatu sme sa vracali približne o 1400. Hneď ako sme prišli   do chaty, vrhli sme sa na obed. Po obede sme mali osobné voľno. Niekedy sme  pozerali film, alebo sme išli do dediny. Po večeri o 1800 sme sa pripravovali na večerný program. Každý večer vymýšľala program jedna izba. Najprv boli súťaže, víťazi dostali sladkú cenu. Po  programe začala diskotéka a už o 2200 sme mali večierku.
            Posledný deň sme súťažili na svahu. Vtedy sa už vedeli všetci dobre lyžovať. Večer sa lyžiarska súťaž vyhodnotila, zvlášť sa hodnotili chlapci a zvlášť  dievčatá. V posledný deň sme mali diskotéku dlhšie. Len v tento večer tancovali chlapci spolu s dievčatami. Domov sme išli  hneď po raňajkách. Každý sa tam cítil výborne a všetci by sme  to ešte raz vrátili!

                                                                                    Lucia Borbélyová, VII. B

Deň mlieka

Sandra skáče, poskakuje,
veselo sa pohybuje.
Dobre vie, že na to má,
každý deň si mliečko dá.

Mliečko biele ako sneh
pretečie cez hrdlo hneď.
Ani kvapku nazmar nedá,
lebo vie, že na to nemá.

A keď má chuť na maškrtu,
povie mamke tajnú vetu.
Tá potom už dobre vie,
čo Sandike ponúkne.

Dobrota sa z mlieka varí.
„Chystaj misky!“ mama vraví.
Chutný puding z mlieka je,
len  či všetkým ostane.

         Sandra Mészárosová, III.B

            

            Dňa 18. mája sme si aj na našej škole pripomenuli Deň mlieka. O tom, aké je pre nás mliečko a mliečne výrobky zdravé, nás presvedčia nasledujúce riadky.
            Kravské mlieko obsahuje mliečny cukor, minerálne látky, kalcium a vitamíny A, B1, B2, C a D. Z mlieka pochádza veľa výrobkov, ktoré sa u nás tešia veľkej obľube. Jedným z najstarších výrobkov je kyslé mlieko. Vzniká pri obyčajnej teplote a bez akéhokoľvek zásahu. Možno ani neviete, že sladkú pochúťku – jogurt priniesli do Európy Turci, a preto mu aj ostalo toto turecké pomenovanie. Obľúbeným mliečnym výrobkom je maslo, ktorého žltá farba záleží od obsahu karotínu, ktorý sa tam spolu s vitamínom A nachádza, najmä v období kŕmenia zvierat čerstvým krmivom. Tvaroh je veľmi cenným zdrojom bielkovín, ktorým sa nevyrovná ani bielkovina mäsa. Neodmysliteľnú súčasť jedálnička tvoria syry. Každá krajina a dokonca oblasť má svoje syrové špeciality.
            Žiaci všetkých ročníkov si iste radi zamaškrtia na mliečnych výrobkoch v podobe ovocných jogurtov, tavených syrov a sladkých miláčikov. V tomto školskom roku sa naša škola zapojila do projektu Školská mliečna liga. Žiaci majú dennodenne možnosť pochutnávať si na jogurtoch firmy Danone, a tak od nej získať pre školu športové potreby.
            Naši žiaci nielen radi maškrtia, ale aj radi kreslia a zhotovujú z prázdnych škatúľ od mlieka veselých panáčikov, mliečne domčeky, mliečne kolotoče, ... O svojej zručnosti, tvorivosti a fantázii nás presvedčili svojimi výtvormi, ktoré sú vystavené vo vestibule našej školy. Žiaci 1. – 4. ročníka nám ukázali, že aj z odpadového materiálu sa dajú zhotoviť krásne výrobky a obaly z mliečnych výrobkov nemusia končiť iba v koši.
                                                                                          Mgr. Zuzana Bujáková

Deň Zeme
Zem
Je naším domovom.
Všetko, čo pre náš život
využívame,
pochádza z darov Zeme.  

Postupom času však darov Zeme
ubúda
a pribúdajú znečistenia.
Zvieratá, rastliny a ľudia sú
v ohrození.

Pomôcť ochraňovať život na Zemi
vo svojom blízkom okolí
môžeš mnohými spôsobmi aj Ty.
Že ako?



            Ako všetci dobre vieme, 22. apríl je Dňom Zeme. Planéta Zem je naším domovom a my sa o ňu musíme starať. V tento deň sme usporiadali vedomostný kvíz, spojený s výtvarnou súťažou. Žiaci 1. - 4. ročníka si mohli rozšíriť či utvrdiť svoje vedomosti o našej zemeguli a výtvarne nadané deti mali možnosť ukázať svoj talent prostredníctvom plagátov s tematikou Dary Zeme. Na úvod sa žiakom predstavila planéta Zem, porozprávala najdôležitejšie informácie          o sebe a jej prostredníctvom sa žiaci mohli ponoriť do predstáv o vzniku Zeme, rozlišovali zvuky, ktoré príroda vydáva. Každá trieda dostala veku primeranú otázku, mohla vyjadriť svoje predstavy. Žiaci s nadšením počúvali a navzájom si odovzdávali nové informácie. Záver prednášky bol doplnený premietnutím videozáznamu o krásach flóry a fauny.

Vedomostný kvíz:

Za každú triedu súťažili štyria zástupcovia. Dostali tri otázky, ktoré preverili ich vedomosti, a jednu praktickú úlohu. Prváci a druháci skladali puzzle, tretiaci a štvrtáci sa zahrali na ministrov životného prostredia. Mali navrhnúť opatrenia na ochranu prírody. Tu sa prejavila tvorivosť žiakov, ich fantázia a predstavivosť.

Výtvarná súťaž:
             Každý ročník dostal za úlohu ľubovoľnou technikou znázorniť niektorý z darov
Zeme:
- prváci   - flóru a faunu,
- druháci - strom, les,
- tretiaci  - javy, ktoré ohrozujú životné prostredie,
- štvrtáci  - prírodné deje, kolobeh vody, striedanie ročných období.
Výsledky vydarených žiackych prác zdobia našu školskú jedáleň.
            Všetci účastníci kvízu si odniesli okrem účastníckeho diplomu a sladkej odmeny aj množstvo nových informácií a pozitívnych zážitkov.

                                                                                    Mgr. Henrieta Csandová

Besedy

            V novembri k nám zavítala Mgr. Denisa Šoltésová z ACET SR, medzinárodnej organizácie pracujúcej v oblasti starostlivosti vyučovania a tréningu v AIDS. Ich zástupcovia cestujú po celom Slovensku a robia prednášky a besedy, ktorých hlavnou témou je zdravý životný štýl. Majú prevenčný charakter a zamerané sú prevažne na výchovu Beseda sa organizovala pre žiakov 8. a 9. ročníka. V prvej časti stretnutia              Mgr. Šoltésová  veľmi otvorene hovorila žiakom o víruse HIV, o chorobe AIDS, tiež o všetkých spôsoboch prenosu víru. Upozorňovala žiakov na neuvážené konanie, porozprávala im niekoľko životných príbehov, z ktorých sa možno poučiť a vystríhať sa pred predčasným a nerozvážnym pohlavným stykom, ale aj pred konzumáciu drog. Druhá časť bola venovaná otázkam žiakov, mohli úprimne a otvorene rozprávať o svojich zážitkoch a názoroch. Iste sa mnohí zamyslia nad svojimi ďalšími životnými krokmi k manželstvu a rodičovstvu, pohlavný život, protidrogovú prevenciu.
                                                                                                    Anna Papová

 

7. apríl si svetová verejnosť pripomína ako Deň zdravia. Nezabudli naň ani žiaci našej školy.  23. apríla žiaci III. a IV. ročníkov pozvali na besedu skúsenú zdravotnú sestru pani Máriu Mojzesovú. Otázky nemali konca - kraja, žiaci sa zaujímali o priebeh rôznych chorôb a prevenciu pred nimi, o to, ako deti prichádzajú na svet a ako sa treba o ne starať, prečo sa máme starať o svoje telo, aká je správna životospráva a podobne. Ďakujeme pani Mojzesovej za ochotu prísť medzi žiakov našej školy a podeliť sa o svoje dlhoročné skúsenosti.
                                                                                     PaedDr. Iveta Mészárosová

© Eva Šrámková